امروز دوشنبه 1400/07/26
Skip to main content

منشورات پژوهشکده

میراث استاد

مسیر انقلاب ما با مسیر عالم مدرن یکی نیست؛
این می خواهد دنیا را دینی کند در صورتی که آن می خواهد دین را دنیوی کند؛
این ملکوتی و قدسی به عالم نگاه می کند و آن دیگری نگاه سکولاریستی دارد؛
این می خواهد ملکوتیان و قدسیان و انبیاء و اولیاء در دنیا راه را نشان دهند اما آن می خواهد همه این ها را کنار بگذارد.
منبع: کتاب تحول علوم انسانی
من چیزی مهمتر از این مطلب نداشتم که به شما بگویم:
حیات، این نیست که امروز داریم و این ها مشکلاتی نیست که با آن دست به گریبان هستیم. رنج این نیست که امروز می کشیم و تلخی، این نیست که امروز می چشیم. دشواری این نیست که ما می بینیم ... اگر تلخی است، تلخی پس از مرگ است و اگر رنجی هست، رنج آنجاست و اگر لذتی هم انسان بچشد، لذت این جهانی، لذت نیست؛ بلکه لذت آنجاست. چرا هنگامی که چاره از دست رفت، انسان متوجه مسئله شود؟ مسئله ای به این مهمی را چرا هنگامی بفهمیم که نتوانیم حل کنیم؟!
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
ایمان رسمی که برای حرکت از ظلمت به نور لازم است با ایمان اسمی تفاوت دارد؛
با ولایت تحقق می یابد و ولایت، با علوم انسانی - اسلامی است.
البته وقتی علوم انسانی - اسلامی و اقتصاد اسلامی استخراج گردد و قوانین اسلامی بر مبنای آن وضع شود، قوه مجریه باید بر همان اساس عمل کند، که تا آن مرحله راهی دراز در پیش است.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
الان جنگ در مراکز علمی واقع می شود؛
و خطرش همینجاست یعنی مراکزی که محل نشر و ترویج علوم انسانی غرب است ... ما در عصری هستیم که آمریکا، اروپا و کلا غرب می گویند: خود خلق باید ببیند چه کار کنند ... مراجع تقلید ما نماز، روزه، حج و جهاد را می نویسند ولی آنان اقتصاد و علوم تربیتی و سیاست و مدیریت و .. را تنظیم می کنند.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳

صوت

ویدئو

تصاویر

آثار استاد

بیشتر
کتاب

تفکر

  • سال نشر: ۱۳۹۷
  • قطع: رقعی
  • تعداد صفحه: ۹۶
  • شابک: 978-600-441-139-4
  • ناشر: دفتر نشر معارف
معرفی کتاب


نماینده شیراز و زرقان در مجلس معتقد است که برای حذف ربا از اقتصاد کشور، نیاز به مدل سازی در عرصه های مختلف اقتصادی داریم.


نماینده شیراز و زرقان در مجلس معتقد است که برای حذف ربا از اقتصاد کشور، نیاز به مدل سازی در عرصه های مختلف اقتصادی داریم.

جعفر قادری در سلسله نشست های گفتمان سازی بانکداری اسلامی(نه به ربا) در بنیاد علوم انسانی اسلامی آیت الله حائری شیرازی با بیان اینکه حذف ربا از جامعه باید همراه با مدل سازی اقتصادی باشد، اظهار داشت: با انجام این مدل سازی ها در انجام پروژه های مختلف، باید برای حذف ربا برنامه ریزی کنیم.

او مدل سازی اقتصادی برای حذف ربا را وظیفه حوزه و دانشگاه و کارشناسان تخصصی دانست و گفت: مدل سازی کار نمایندگان مجلس نیست بلکه این مدل ها باید در نشست های تخصصی تهیه شده و به مجلس بیاید تا به تصویب قانونی برسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: ما اگر امروز در مباحث اقتصادی عقب هستیم به دلیل عدم مدل سازی است لذا در چهارچوب اقتصاد اسلامی باید مدل ها را تعریف کنیم.

قادری با اشاره به مخاطرات بانک ربوی نیز خاطرنشان کرد: شرایط تورمی کشور به گونه ای است که حتی سپرده گذاران نیز در نهایت ضرر می کنند و کل فعالیت ها را به تعطیلی می کشاند و حتی دولت نیز با نرخ تورم خود را اداره می کند.

این نماینده مجلس همچنین گفت: امروز غربی ها در بحث بانک، قواعد اسلامی را در حذف ربا کاملا اجرا می کنند چراکه آنجا نرخ بهره صفر است و پروژه های اقتصادی خود را نیز به صورت برد برد با بخش خصوصی تعریف می کنند.

او در عین حال اظهار داشت: اگر مدل سازی را تعریف نکنیم، حتی اگر نرخ بهره صفر شود، مردم پول هایشان به سمت خرید خانه، سکه و ... می برند اما با مدل سازی اقتصادی سرمایه ها به سمت پروژه های عام المنفعه سوق پیدا می کند.

قادری با بیان اینکه حوزه های اقتصادی با یکدیگر مرتبط است و نمی توان جزیزه ای در مورد آن تصمیم گرفت، افزود: برای حذف ربا از بانک و دیگر عرصه ها، باید اقتصاد کشور را کامل دیدتا به یک تصمیم کارشناسی رسید.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس افزود: امروز بانک تسهیلات بالای 25درصد می دهد به طوری که سپرده گذار نیز ضرر می کند و تنها کسانی که تسهیلات می گیرند، سود می برند چراکه نرخ تورم 40درصد است.

او تصریح کرد: همه این مسائل را باید در کنار هم دید تا یک مدل اقتصاد اسلامی تعریف کنیم و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، ربا نیز در جامعه ریشه کن نخواهد شد.

نظر شما

captcha