امروز سه شنبه 1400/06/30
Skip to main content

استاد جامعه شناسی دانشگاه شیراز معتقد است که تحول در علوم انسانی نیازمند یک نرم افزار خاص خود است و به نظر می رسد خداوند تبارک و تعالی این وظیفه را بر دوش انقلاب اسلامی نهاده است.

استاد جامعه شناسی دانشگاه شیراز معتقد است که تحول در علوم انسانی نیازمند یک نرم افزار خاص خود است و به نظر می رسد خداوند تبارک و تعالی این وظیفه را بر دوش انقلاب اسلامی نهاده است.


دکتر سعید زاهد زاهدانی که در حال حاضر در پژوهشکده تحول و ارتقاء علوم انسانی، دانشگاه شیراز مشغول به فعالیت است، در همین رابطه اظهار داشت: تمدنی که در رنسانس شکل گرفت تمدن سکولار بود؛ تمدنی که بر اساس مشهودات شکل گرفت نه خدا. لذا غفلت از انسان و روح او موجب شد تمدن جدید نسبت به معنویات افراد و جامعه بی توجه شود و آثار مخربی از خود به جای بگذارد.
او افزود: این همه جنگ های گسترده در سطح جهان و زورگویی هایی که توسط برخی کشورها انجام می شود نتیجه همین تمدن مدرن سکولار بوده است.
زاهد زاهدانی خاطنشان کرد: در جهان معاصر مصداق های این زورگویی ها را دیده ایم؛ یک روز انگلستان علم زورگویی را بلند کرده یک روز آمریکا و یک روز شوروی و... . به نظر می رسد این تمدن سکولار و سلطه گر که چنین زورگویانی را می سازد شایسته انسان ها نیست و باید طرحی دیگر برای دنیا درانداخت. لذا ما با رویکرد تحول در علوم انسانی به دنبال ساختن یک تمدن جدید هستیم.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه جوهره فرهنگ سکولار نژادپرستی است، افزود: نژاد پرستی جوهره فرهنگ مدرن است؛ هر چند که مرتب اعلامیه حقوق بشر بدهند.لذا ضروریست که تمدن انسانی به معنای واقعی کلمه شکل بگیرد و مردم دنیا از این سلطه گری ها آزاد شوند.
او همچنین گفت: به نظر می رسد خداوند تبارک و تعالی این وظیفه بزرگ را بر دوش نظام اسلامی گذاشته است و افراد دلسوز 40سال است که تلاش می کنند مقدمه این تمدن سازی را محقق کنند.
زاهدزاهدانی ادامه داد: تمدن سازی نیاز به نرم افزار خودش را دارد. آنچه امروز در دانشگاههای دنیا دنبال می شود علم مبتنی بر مشاهدات است و نرم افزاری نیاز داریم که معنویات و حقایق قابل لمس انسان را نیز مداخله دهد و این کار علوم انسانی است.
او در پایان نیز خاطرنشان کرد: علوم انسانی موجود با توجه به تک بعدی بودن آن و تکیه بر مشهودات قادر نیست به ما کمک کند لذا نیاز است که این علوم انسانی متحول شود و آن بعد معنوی که جنبه روحانی انسان است، به آن اضافه شود ضمن اینکه تجربه و مشاهدات نیز در کنار آن قرار گیرد.ما امروز نیاز به این نرم افزار برای اداره جامعه داریم.
لازم به ذکر است دکتر سعید زاهد زاهدانی که در حال حاضر در پژوهشکده تحول و ارتقاء علوم انسانی، دانشگاه شیراز مشغول به فعالیت است، یکی از اساتید پرکار دانشگاه محسوب می شود که صاحب تالیفات بسیاری را در حوزه جامعه شناسی و علوم انسانی است.
مبانی روش تفکر اجتماعی در اسلام، در آمدی بر روش تفکر اجتماعی در اسلام، مبانی فکری جامعه شناسان غرب و متفکران اجتماعی اسلامی، جامعه شناسی هنر از نگاهی نو و... به همراه چندین مقاله علمی پژوهشی از جمله تالیفات این استاد دانشگاه است.
دکتر زاهدانی برگزیده دومین دوره جشن فرهنگ فارس در سال 1380، دارای گواهی درجه دو کرسی نظریه پردازی موفق در سال 1393 و استاد تراز انقلاب اسلامی در سال 1398 شناخته شده است.

نظر شما

captcha