امروز پنج شنبه 1401/11/13
Skip to main content
×

هشدار

اجزای کامپوننت را به یک آیتم منو اختصاص بدهید

مسابقه

مسابقه کتاب «آیینه تمام نما» - تمدید مهلت لیست برندگان
ویدئو را به طور کامل مشاهده کنید و سپس به پرسشنامه پاسخ دهید.
(مهلت ارسال پاسخ تا ساعت 02 پنج شنبه 13 بهمن 1401)

منشورات پژوهشکده

میراث استاد

مسیر انقلاب ما با مسیر عالم مدرن یکی نیست؛
این می خواهد دنیا را دینی کند در صورتی که آن می خواهد دین را دنیوی کند؛
این ملکوتی و قدسی به عالم نگاه می کند و آن دیگری نگاه سکولاریستی دارد؛
این می خواهد ملکوتیان و قدسیان و انبیاء و اولیاء در دنیا راه را نشان دهند اما آن می خواهد همه این ها را کنار بگذارد.
منبع: کتاب تحول علوم انسانی
من چیزی مهمتر از این مطلب نداشتم که به شما بگویم:
حیات، این نیست که امروز داریم و این ها مشکلاتی نیست که با آن دست به گریبان هستیم. رنج این نیست که امروز می کشیم و تلخی، این نیست که امروز می چشیم. دشواری این نیست که ما می بینیم ... اگر تلخی است، تلخی پس از مرگ است و اگر رنجی هست، رنج آنجاست و اگر لذتی هم انسان بچشد، لذت این جهانی، لذت نیست؛ بلکه لذت آنجاست. چرا هنگامی که چاره از دست رفت، انسان متوجه مسئله شود؟ مسئله ای به این مهمی را چرا هنگامی بفهمیم که نتوانیم حل کنیم؟!
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
ایمان رسمی که برای حرکت از ظلمت به نور لازم است با ایمان اسمی تفاوت دارد؛
با ولایت تحقق می یابد و ولایت، با علوم انسانی - اسلامی است.
البته وقتی علوم انسانی - اسلامی و اقتصاد اسلامی استخراج گردد و قوانین اسلامی بر مبنای آن وضع شود، قوه مجریه باید بر همان اساس عمل کند، که تا آن مرحله راهی دراز در پیش است.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
الان جنگ در مراکز علمی واقع می شود؛
و خطرش همینجاست یعنی مراکزی که محل نشر و ترویج علوم انسانی غرب است ... ما در عصری هستیم که آمریکا، اروپا و کلا غرب می گویند: خود خلق باید ببیند چه کار کنند ... مراجع تقلید ما نماز، روزه، حج و جهاد را می نویسند ولی آنان اقتصاد و علوم تربیتی و سیاست و مدیریت و .. را تنظیم می کنند.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳

صوت

ویدئو

تصاویر

آثار استاد

بیشتر
کتاب

تفکر

  • سال نشر: ۱۳۹۷
  • قطع: رقعی
  • تعداد صفحه: ۹۶
  • شابک: 978-600-441-139-4
  • ناشر: دفتر نشر معارف
معرفی کتاب

یک فعال اقتصادی معتقد است که هیچ گونه استدلالی برای ترویج ربا در بانک داری وجود ندارد.

انوری نژاد در سلسله نشست های گفتمان سازی مقابله با ربا در دفتر بنیاد علوم انسانی و اسلامی آیت الله حائری شیرازی با اشاره به عواقب نافرجام ترویج ربا در جامعه اظهار داشت: امروز بانک های ما در حالی اسیر ربا هستند که این امر نه عقلی است نه عرفی نه شرعی.

او با بیان اینکه ربا کاری کرده که مردم را مجبور به کار خلاف کرده است، افزود: امروز ربا از طریق وام های بانکی به تمام خانه ها راه یافته است و از عواقب آن باید ترسید چراکه بهره و ربای بانکی در هر جامعه ای باشد، آن جامعه محکوم به سقوط است.

این فعال اقتصادی تولید با پول ربا را غیرممکن دانست و گفت: کشوری که می خواهد با پول ربا وارد عرصه رقابت شود هنوز وارد نشده، به کشورهای دیگر که بهره بانکی آنها صفر درصد است، باخته است.

انوری نژاد تصریح کرد: واقعا یک نفر باید بگوید که وام بانکی با بهره 30درصد چه نام دارد؟ آیا عقلی است؟ آیا عرفی است و یا شرعی است؟ معلوم است که هیچ کدام از این ها نیست.

او بر حذف فوری ربا از جامعه تاکید کرد و گفت: این مشکل در مملکت ما باید آنی و فوری حل شود یعنی مسوولان ارشد کشور به یکباره اعلام کنند که سود و بهره بانکی صفر است و گرنه با طرح دادن و اقدام عملی نکردن، برداشتن ربا امکان ندارد.

لازم به ذکر است سلسله نشست های مقابله با ربا با هدف گفتمان سازی در این راستا، هر هفته در بنیاد علوم انسانی و اسلامی آیت الله حائری با حضور اساتید حوزه و دانشگاه برگزار می شود.

انتهای پیام/

نظر شما

captcha