امروز پنج شنبه 1401/11/13
Skip to main content
×

هشدار

اجزای کامپوننت را به یک آیتم منو اختصاص بدهید

مسابقه

مسابقه کتاب «آیینه تمام نما» - تمدید مهلت لیست برندگان
ویدئو را به طور کامل مشاهده کنید و سپس به پرسشنامه پاسخ دهید.
(مهلت ارسال پاسخ تا ساعت 02 پنج شنبه 13 بهمن 1401)

منشورات پژوهشکده

میراث استاد

مسیر انقلاب ما با مسیر عالم مدرن یکی نیست؛
این می خواهد دنیا را دینی کند در صورتی که آن می خواهد دین را دنیوی کند؛
این ملکوتی و قدسی به عالم نگاه می کند و آن دیگری نگاه سکولاریستی دارد؛
این می خواهد ملکوتیان و قدسیان و انبیاء و اولیاء در دنیا راه را نشان دهند اما آن می خواهد همه این ها را کنار بگذارد.
منبع: کتاب تحول علوم انسانی
من چیزی مهمتر از این مطلب نداشتم که به شما بگویم:
حیات، این نیست که امروز داریم و این ها مشکلاتی نیست که با آن دست به گریبان هستیم. رنج این نیست که امروز می کشیم و تلخی، این نیست که امروز می چشیم. دشواری این نیست که ما می بینیم ... اگر تلخی است، تلخی پس از مرگ است و اگر رنجی هست، رنج آنجاست و اگر لذتی هم انسان بچشد، لذت این جهانی، لذت نیست؛ بلکه لذت آنجاست. چرا هنگامی که چاره از دست رفت، انسان متوجه مسئله شود؟ مسئله ای به این مهمی را چرا هنگامی بفهمیم که نتوانیم حل کنیم؟!
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
ایمان رسمی که برای حرکت از ظلمت به نور لازم است با ایمان اسمی تفاوت دارد؛
با ولایت تحقق می یابد و ولایت، با علوم انسانی - اسلامی است.
البته وقتی علوم انسانی - اسلامی و اقتصاد اسلامی استخراج گردد و قوانین اسلامی بر مبنای آن وضع شود، قوه مجریه باید بر همان اساس عمل کند، که تا آن مرحله راهی دراز در پیش است.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
الان جنگ در مراکز علمی واقع می شود؛
و خطرش همینجاست یعنی مراکزی که محل نشر و ترویج علوم انسانی غرب است ... ما در عصری هستیم که آمریکا، اروپا و کلا غرب می گویند: خود خلق باید ببیند چه کار کنند ... مراجع تقلید ما نماز، روزه، حج و جهاد را می نویسند ولی آنان اقتصاد و علوم تربیتی و سیاست و مدیریت و .. را تنظیم می کنند.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳

صوت

ویدئو

تصاویر

آثار استاد

بیشتر
کتاب

تفکر

  • سال نشر: ۱۳۹۷
  • قطع: رقعی
  • تعداد صفحه: ۹۶
  • شابک: 978-600-441-139-4
  • ناشر: دفتر نشر معارف
معرفی کتاب

 

نشست تبادل نظر در خصوص حذف ربا از معاملات و بانکداری اسلامی با حضور جمعی از کارشناسان و کارآفرینان به منظور گفتمان سازی در این خصوص، در بنیاد علوم انسانی اسلامی آیت الله حائری برگزار شد.

 

نشست تبادل نظر در خصوص حذف ربا از معاملات و بانکداری اسلامی با حضور جمعی از کارشناسان و کارآفرینان به منظور گفتمان سازی در این خصوص، در بنیاد علوم انسانی اسلامی آیت الله حائری برگزار شد.

در این نشست که با حضور حجج اسلام فاضل پاکدل،چوگانی،تجرد و آقای انوری نژاد یکی از فعالان عرصه مقابله با ربا برگزار شد، حاضران به بیان نقطه نظرات خود پیرامون ربا و چگونگی حذف آن از معاملات پولی پرداختند.

لزوم فرهنگ سازی مناسب در خصوص حذف ربا، مدیریت صحیح موضوع، استفاده از اقتصاددانان و کارشناسان با تجربه و ورود جدی رسانه ها جهت تنویر افکار عمومی و مطالبه از مسوولان امر از جمله مواردی بود که توسط حجت الاسلام والمسلمین فاضل پاکدل در این جلسه مطرح شد.

حجت الاسلام والمسلمین تجرد نیز در سخنانی اظهار داشت: محدوده ربا در معاملات،قراردادها و کارکرد پول در بانک ها باید کاملاً شناسایی و ابعاد آن تبیین شود.

آموزش آحاد جامعه با قوانین بانکی و اصل این موضوع که ربا حرام می باشد، از جمله مباحث دیگری بود که توسط حجت الاسلام والمسلمین تجرد در این نشست مطرح شد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین چوگانی نیز در سخنانی گفت: نیاز است با حضور جمع بزرگتری از کارشناسان ابعاد مختلف ربا بررسی شود و پس از آن به جنگ این پدیده منحوس برویم.

او با تاکید بر ایجاد یک قانون محکم جهت مقابله با ربا در نظام بانکی در مجلس گفت: ضمن دیدن بعد تقنینی، در بعد اجتماعی نیز در کف جامعه باید یک مطالبه گسترده جهت مبارزه با ربا شکل گیرد.

چوگانی در پیشنهادی افزود: همچون سایر کشورها که حقوق کارمندان بانک را دولت پرداخت می کند و در آن کارمزد و سود حرام وجود ندارد، در کشور ما نیز باید این رویه دنبال شود.

او بر پرداخت وام ها به صورت قرص الحسنه به ویژه جهت واحدهای تولیدی تاکید کرد و گفت: متاسفانه بانک ها امروز نه تنها یاریگر تولید نیستند بلکه با وام های سودی، مانع جدی بر سر راه تولید شده اند.

در ادامه انوری نژاد یکی از فعالان عرصه مقابله با ربا نیز در سخنانی ضمن برشمردن معضلات و مشکلات شرعی و اجتماعی ربا و چگونگی شکل گیری آن در کشور گفت: متاسفانه به دلایل متعدد، اراده ای جدی برای برداشتن ربا مشاهده نمی شود.

او با اشاره به تخریب بنیان های تولید و اشتغال به وسیله ربا افزود: هر کجا ربا باشد، تولید وجود نخواهد داشت چراکه ربا از بین برنده تولید است.

انوری نژاد خاطرنشان کرد: پول یا باید به تولید بیاید یا در بانک بماند و سود بگیرد و تبدیل به ربا شود بنابراین تولید با پول ربوی غیرممکن است.

این کارآفرین در پایان حذف ربا را منوط به اراده جمعی دانست و گفت: ربا باید سریع و بدون فوت یک لحظه از معاملات و وام ها برداشته شود تا تولید و اشتغال در مملکت رونق گیرد.

لازم به ذکر است این نشست به همت بنیاد علوم انسانی اسلامی آیت الله حائری شیرازی در راستای گفتمان سازی جهت حذف ربا در محل این بنیاد برگزار شده بود.

نظر شما

captcha