امروز سه شنبه 1400/05/05
Skip to main content

منشورات پژوهشکده

میراث استاد

مسیر انقلاب ما با مسیر عالم مدرن یکی نیست؛
این می خواهد دنیا را دینی کند در صورتی که آن می خواهد دین را دنیوی کند؛
این ملکوتی و قدسی به عالم نگاه می کند و آن دیگری نگاه سکولاریستی دارد؛
این می خواهد ملکوتیان و قدسیان و انبیاء و اولیاء در دنیا راه را نشان دهند اما آن می خواهد همه این ها را کنار بگذارد.
منبع: کتاب تحول علوم انسانی
من چیزی مهمتر از این مطلب نداشتم که به شما بگویم:
حیات، این نیست که امروز داریم و این ها مشکلاتی نیست که با آن دست به گریبان هستیم. رنج این نیست که امروز می کشیم و تلخی، این نیست که امروز می چشیم. دشواری این نیست که ما می بینیم ... اگر تلخی است، تلخی پس از مرگ است و اگر رنجی هست، رنج آنجاست و اگر لذتی هم انسان بچشد، لذت این جهانی، لذت نیست؛ بلکه لذت آنجاست. چرا هنگامی که چاره از دست رفت، انسان متوجه مسئله شود؟ مسئله ای به این مهمی را چرا هنگامی بفهمیم که نتوانیم حل کنیم؟!
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
ایمان رسمی که برای حرکت از ظلمت به نور لازم است با ایمان اسمی تفاوت دارد؛
با ولایت تحقق می یابد و ولایت، با علوم انسانی - اسلامی است.
البته وقتی علوم انسانی - اسلامی و اقتصاد اسلامی استخراج گردد و قوانین اسلامی بر مبنای آن وضع شود، قوه مجریه باید بر همان اساس عمل کند، که تا آن مرحله راهی دراز در پیش است.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
الان جنگ در مراکز علمی واقع می شود؛
و خطرش همینجاست یعنی مراکزی که محل نشر و ترویج علوم انسانی غرب است ... ما در عصری هستیم که آمریکا، اروپا و کلا غرب می گویند: خود خلق باید ببیند چه کار کنند ... مراجع تقلید ما نماز، روزه، حج و جهاد را می نویسند ولی آنان اقتصاد و علوم تربیتی و سیاست و مدیریت و .. را تنظیم می کنند.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳

صوت

ویدئو

تصاویر

آثار استاد

بیشتر
کتاب

تفکر

  • سال نشر: ۱۳۹۷
  • قطع: رقعی
  • تعداد صفحه: ۹۶
  • شابک: 978-600-441-139-4
  • ناشر: دفتر نشر معارف
معرفی کتاب

وزیر اسبق بهداشت: حائری هیچ‌وقت خود را از مسیر انقلاب جدا نکرد

وزیر اسبق بهداشت: حائری هیچ‌وقت خود را از مسیر انقلاب جدا نکرد

کامران باقری لنکرانی در آئین سومین سال درگذشت آیت الله حائری به فعالیت‌های مختلف این روحانی برجسته پرداخت و گفت: همه ما به مبارزات سیاسی و فضائل اخلاقی و منش‌های آیت‌الله حائری واقف هستیم کما اینکه ایشان هجرت در قم و در مکتب امام(ره) تربیت شدند و مبارزاتی که داشتند و بعد از آن هجرت به شیراز و مبارزات ایشان در مسجد شمشیر‌‌گرها و تبعید و شکنجه و حضور در مجلس شورای اسلامی و استاد اخلاق شهید رجایی شدند که این همه فعالیت یک شخصیتی را در ایشان شکل داد که حقیقتاً می‌توان دستگیر افراد در دوران غیبت دانست.
وی با اشاره به خاطراتی از آیت‌الله حائری افزود: آیت‌الله حائری می‌فرمودند، من این چیزی که دارم با نگاه کردن به قرآن و احادیث یاد گرفتم لذا به یاد دارم که روزی تعدادی از کشور ژاپن به شیراز آمده بودند و آیت‌الله حائری با آنان جلسه داشت و بعد از جلسه دیدم که حرف‌های آیت‌الله حائری روی آنها تاثیر داشت زیرا حرف از توحید بود و ژاپنی‌ها عملا موحد نیستند و ایشان در آن جلسه با نگاهی که ژاپنی‌ها به کوه و عظمت آن دارند با آیه‌ای وارد بحث توحید شده بودند که بسیار اثرگذار بود.

این فعال سیاسی به نقش مهم آیت‌الله حائری شیرازی اشاره کرد و گفت: آیت‌الله حائری شیرازی هیچ وقت خود را از مسیر انقلاب جدا نکرد بلکه در مسیر انقلاب بسیار زحمت کشیدند، آزار دیدند که همه را به جان خریدند که در پیام رهبر معظم انقلاب هم مشاهده کردیم که درباره آیت‌الله حائری فرمودند، آیت‌الله حائری جوانان مومنی را پرورش دادند و افکار اسلامی، قرآنی و انقلابی را ترویج کردند.

باقری لنکرانی اظهار کرد: آیت‌الله حائری می‌فرمودند، دشمن می‌خواهد رهبر معظم انقلاب را مات کند همان‌گونه که در بازی شطرنج شاه را نمی‌کشند و آن را مات می‌کنند لذا دشمن تمام تلاشش این است که رهبر معظم انقلاب را مات کند و ما باید همه تلاش‌مان این باشد که رهبر معظم انقلاب هیچ وقت در چنین معرض قرار نگیرند و منویات ایشان جاری و باقی بماند.

وی ادامه داد: آیت‌الله حائری می‌فرمودند، ما در کلیات با هم اختلاف نداریم زیرا همه حرف خوب و حرف از توحید میزنند اما اشکال ما آنجاست که اینها تبدیل به مصداق باید شود که نظام علم عمل است و مثال بارزی که همیشه بر ورد زبان داشتند بحث اقتصاد اسلامی بود که می‌گفتند اسم را عوض کردند اما همان ربا که جنگ با خداست در حال انجام است و هرجا که ما توانستیم آن دستگاه را بر اساس تفکر دینی پیش ببریم پیروز شدیم.

وزیر اسبق بهداشت افزود: در جایی دیگر آیت‌الله حائری می‌فرمودند، امام مبارزات‌شان را بر اساس تفکر دینی و قرآنی شکل داده‌اند زیرا در تفکر قرآنی باید دشمن را افشا کرد نه اینکه با انتقام و خون‌خواهی برخورد کرد لذا هر وقت ما سیاست و مملکت را قرآنی کردیم آنجا پیروز شدیم و هرجا شکست خوردیم به علت غفلت از قرآن بوده است.

باقری لنکرانی گفت: نظام علم، عمل است که در عرصه های مختلف آن را به ظهور برسانیم که امروزه نیاز به علومی داریم که راه‌گشا باشد و یکی از ویژگی‌های بارز دیگر آیت الله حائری شیرازی تفکر در خصوص رفع مشکلات کشور بود.

نظر شما

captcha