امروز سه شنبه 1400/08/04
Skip to main content

منشورات پژوهشکده

میراث استاد

مسیر انقلاب ما با مسیر عالم مدرن یکی نیست؛
این می خواهد دنیا را دینی کند در صورتی که آن می خواهد دین را دنیوی کند؛
این ملکوتی و قدسی به عالم نگاه می کند و آن دیگری نگاه سکولاریستی دارد؛
این می خواهد ملکوتیان و قدسیان و انبیاء و اولیاء در دنیا راه را نشان دهند اما آن می خواهد همه این ها را کنار بگذارد.
منبع: کتاب تحول علوم انسانی
من چیزی مهمتر از این مطلب نداشتم که به شما بگویم:
حیات، این نیست که امروز داریم و این ها مشکلاتی نیست که با آن دست به گریبان هستیم. رنج این نیست که امروز می کشیم و تلخی، این نیست که امروز می چشیم. دشواری این نیست که ما می بینیم ... اگر تلخی است، تلخی پس از مرگ است و اگر رنجی هست، رنج آنجاست و اگر لذتی هم انسان بچشد، لذت این جهانی، لذت نیست؛ بلکه لذت آنجاست. چرا هنگامی که چاره از دست رفت، انسان متوجه مسئله شود؟ مسئله ای به این مهمی را چرا هنگامی بفهمیم که نتوانیم حل کنیم؟!
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
ایمان رسمی که برای حرکت از ظلمت به نور لازم است با ایمان اسمی تفاوت دارد؛
با ولایت تحقق می یابد و ولایت، با علوم انسانی - اسلامی است.
البته وقتی علوم انسانی - اسلامی و اقتصاد اسلامی استخراج گردد و قوانین اسلامی بر مبنای آن وضع شود، قوه مجریه باید بر همان اساس عمل کند، که تا آن مرحله راهی دراز در پیش است.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳
الان جنگ در مراکز علمی واقع می شود؛
و خطرش همینجاست یعنی مراکزی که محل نشر و ترویج علوم انسانی غرب است ... ما در عصری هستیم که آمریکا، اروپا و کلا غرب می گویند: خود خلق باید ببیند چه کار کنند ... مراجع تقلید ما نماز، روزه، حج و جهاد را می نویسند ولی آنان اقتصاد و علوم تربیتی و سیاست و مدیریت و .. را تنظیم می کنند.
دوماهنامه تربیتی اخلاقی خلق، شماره ۶۲ و ۶۳

صوت

ویدئو

تصاویر

آثار استاد

بیشتر
کتاب

تفکر

  • سال نشر: ۱۳۹۷
  • قطع: رقعی
  • تعداد صفحه: ۹۶
  • شابک: 978-600-441-139-4
  • ناشر: دفتر نشر معارف
معرفی کتاب

 

آیت الله حائری با بُغض در مورد ربا هشدار داد!

 

 

آیت الله حائری با بُغض در مورد ربا هشدار داد!

 

مدیر حوزه های علمیه استان فارس با اشاره به نگاه مرحوم آیت الله حائری به پدیده منحوس ربا گفت: اقتصادی اسلامی دارای شئون مختلفی است که بانک داری یکی از از شئون آن است.

استوار میمندی در سلسه نشست های تخصصی بانک داری اسلامی(نه به ربا) در بنیاد علوم انسانی اسلامی آیت الله حائری با اشاره به فلسفه حیات انسان از نگاه توحیدی اظهار داشت: بر مبنای این فلسفه زندگی انسان تعریف پیدا می کند و علوم انسانی ریل گذاری برای حرکت بشر در مسیر اصلی خودش است.

او با بیان اینکه اقتصاد با هدایت بشر یک ارتباط تنگاتنگ دارد، تصریح کرد: در این حوزه اگر بخواهیم کاری بنیانی کنیم نیاز به تدوین زیرساخت داریم چراکه حکومت اسلامی بدون نرم افزار و زیرساخت، قادر به اداره جامعه نخواهد بود.

مدیر حوزه های علمیه استان فارس همچنین گفت: نگاه توحیدی به علم نشان می دهد که علوم تجربی تا تحت اصول دینی قرار نگیرد، نافع بشر نخواهد بود همان گونه که امروز می بینیم برخی علوم به دلیل استفاده اشتباه، جز ضربه زدن به انسان ها نفعی نداشته است.

استوارمیمندی با انتقاد از اینکه چرا در این 40سال در حوزه علوم انسانی علم مدونی شکل نگرفته است، افزود: ما به عنوان نسل جوان همواره این مطالبه را از بزرگان داریم که چرا به تدوین یک علم مدون در این 40ساله نپرداخته اند.

او با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه را نباید حداقلی و در سطح کارهای روبنایی و ظاهری ببینیم بلکه این وحدت باید منجر به تولید فلسفه دانش و پس از آن بازتولید علم شود.

استوار میمندی به اقتصاد اسلامی و ابعاد آن نیز اشاره کرد و گفت: برخی فکر می کنند اقتصاد اسلامی تنها بانک داری است بلکه این اقتصاد دارای شئون مختلفی است که بانک داری یکی از شاخه های آن است و نیاز داریم برای آن یک علم مدون شکل گیرد.

مدیر حوزه های علمیه استان فارس با اشاره به بحث ربا و حساسیت های مرحوم آیت الله حائری در این راستا نیز گفت: حساسیت و دغدغه ایشان به حدی بود که یک بار بُغض کردند و بر عواقب وحشتناک ربا هشدار دادند.

او افزود: آیت الله حائری می فرمودند که چگونه و با چه زبانی بگویم که خشک سالی ها و گرفتاری ها نتیجه پول ربا است و ایشان همواره مسوولان و مردم را نسبت به این پدیده منحوس هوشیار می کردند.

استوار میمندی خاطرنشان کرد: انسان قطعا اگر لقمه حرام و شبهه ناک خورد، حق را نخواهد شناخت و این خطر بزرگی است که انسان و جامعه آلوده به ربا را تهدید می کند.

انتهیا پیام/

 

 

 

نظر شما

captcha